LIFE FESTIVAL OŚWIĘCIM / life / peace / music /
LIFE FESTIVAL OŚWIĘCIM
14-16.06 2018
Newsletter

Wydarzenia na Life Festival Oświęcim

Przygrywka przed TLFO: “Przystanek Wolność” w Planet Cinema

Projekcja trzech fenomenalnych filmów i kameralny koncert w bluesowo-rockandrollowej stylistyce na “Przystanku Wolność” poprzedzającym tegoroczny Tauron Life Festival Oświęcim.

Przygrywka przed TLFO: “Przystanek Wolność” w Planet Cinema

Kino wolnościowe to ważny element budujący atmosferę i przekaz całego festiwalu. W tym roku po raz kolejny organizatorzy zapraszają na specjalne pokazy filmów poruszających tę tematykę.

Pierwszym filmem, którego projekcja odbędzie się 11 czerwca o 18:00, jest “Zniewolony. 12 Years a Slave”. To ekranizacja wstrząsającej historii, która wydarzyła się naprawdę. Salomon Northup urodził się na północy jako wolny czarnoskóry człowiek, został jednak uprowadzony i sprzedany na południu Stanów Zjednoczonych, gdzie wciąż panowało niewolnictwo. Mimo traumatycznych doświadczeń, przez 12 lat walczył o odzyskanie wolności. Film został nagrodzony m.in. Złotym Globem i trzema Oscarami, w tym za najlepszy film.

Fuocoammare. Ogień na morzu” to francusko-włoska produkcja poruszająca temat bardzo aktualny i wzbudzający wiele emocji. Pokazuje życie na Lampedusie, włoskiej wyspie, której populacja w ciągu roku zwiększyła się o 150 tysięcy uchodźców. Reżyser nie próbuje oceniać ich postaw, tak jak nie ocenia postaw autochtonów, a jedynie przybliża i zestawia ze sobą problemy jednych i drugich. Obraz doceniło m.in. jury festiwalu Berlinale, które przyznało mu Złotego Niedźwiedzia; film otrzymał także nominację do Oscara. Seans odbędzie się 12 czerwca o 18:00.

Podczas ostatniego pokazu zobaczymy “Klub Jimmy’ego”. To film o wolności do czegoś - do wyrażania poglądów, do własnych wyborów i własnego stylu życia. Dziś wydaje się to proste, ale jeszcze w pierwszej połowie XX wieku, w niedalekiej Irlandii, nie było to takie oczywiste. Tytułowy klub, w którym młodzież mogła się bawić przy dźwiękach jazzu, ale też rozprawiać o polityce, nie podobał się lokalnemu duchowieństwu. Kto w tym sporze będzie górą, przekonamy się 13 czerwca od 18:00.

Przystanek Wolność” zamknie występ Limboskiego, który odbędzie się zaraz po zakończeniu ostatniego, środowego seansu. Artysta zaczynał karierę od bardzo mu bliskiej estetyki bluesowej, jednak z biegiem czasu wypłynął na szerokie wody muzycznej kreatywności. Wydana w kwietniu płyta “Poliamoria” to przemyślane teksty i dojrzałe dźwięki, dla których inspiracją były berlińskie ulice.

 

Wstęp na pokazy filmowe i koncert jest darmowy, wystarczy jedynie odebrać wejściówki w kasie Planet Cinema. 

Przystanek Wolność” stanowi swoiste preludium Tauron Life Festivalu Oświęcim, unikatowego wydarzenia, promującego pokój, wolność i porozumienie ponad podziałami na różne sposoby - poprzez muzykę, kino, teatr, sztuki graficzne, działania edukacyjne czy sport. 9 edycja TLFO odbędzie się w dniach 14-16 czerwca. Bilety do nabycia na stronach www.lifefestival.pl i www.eventim.pl.

 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury