LIFE FESTIVAL OŚWIĘCIM / life / peace / music /
LIFE FESTIVAL OŚWIĘCIM
14-16.06 2018
Newsletter

Wydarzenia na Life Festival Oświęcim

Działania edukacyjne

Działania edukacyjne są jednym z kluczowych elementów Tauron Life Festivalu Oświęcim, którego celem jest promowanie pokojowych postaw, tolerancji i porozumienia ponad wszelkimi podziałami. Pomagają nam w tym organizacje, które z powodzeniem realizują podobną misję już od wielu lat. W tym roku działania edukacyjne podczas festiwalu prowadzić będą: Amnesty International, DKMS, Centrum Praw Kobiet, Koalicja Sprawiedliwego Handlu Fairtrade Polska, Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, Fundacja Pozytywnych Zmian, Fundacja Miasto Pracownia, Dolina Bawole Serce, Polska Akcja Humanitarna.

AMNESTY INTERNATIONAL

"Amnesty International jest globalnym ruchem, skupiającym ponad 7 milionów ludzi, którzy niesprawiedliwość na świecie traktują osobiście. Razem zmieniają świat, by każdy mógł korzystać ze swoich praw. Jak co roku, także i podczas tegorocznego TLFO aktywiści i aktywistki Amnesty będą m.in. zbierali podpisy pod petycjami, a na stoisku AI będą dostępne materiały o kampaniach i działaniach organizacji. W 2018 r. na pierwszy plan wysuwa się kampania „ODWAŻNI Ludzie broniący praw człowieka”. To osoby, grupy i organizacje, które propagują i chronią prawa człowieka i podstawowe wolności. Sprzeciwiają się niesprawiedliwości, zabierają głos, kiedy inni milczą. Spotykają ich za to represje, zastraszanie, więzienie, a nawet śmierć. Mogą być nauczycielami, dziennikarzami, prawnikami, aktywistami, zwykłymi ludźmi. W ramach tej kampanii nagłaśniamy sprawy obrońców praw człowieka i zachęcamy do uznania dla ich działalności oraz ochrony.

14 czerwca rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji. Przez ponad miesiąc oczy świata zwrócone będą na Rosję – jest to doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na obrońców i obrończynie praw człowieka odważnie działających w Rosji pomimo wielu zagrożeń. Ze względu na udział polskiej drużyny wydarzenie przyciągnie uwagę także polskiego społeczeństwa. W związku z tym, że start Mistrzostw zbiega się w czasie z początkiem Life Festival, który odbywa się na stadionie, chcielibyśmy przybliżyć uczestnikom i uczestniczkom Festiwalu sylwetki 11 obrońców praw człowieka z Rosji – po jednym z każdego miasta, w którym rozgrywać się będą mecze. Wolontariusze AI w piłkarskich koszulkach „Drużyny Odważnych” opowiadać będą o dokonaniach obrońców i obrończyń z Rosji. Będzie możliwość podpisania petycji w sprawie 3 najbardziej zagrożonych osób oraz wyrażenia solidarności z całą 11-tką poprzez foto-akcję na tle piłkarskiej bramki. Każdy z nas ma potencjał i może być obrońcą praw człowieka”.


TEST NA HCV – PROSTY KROK DO ZDROWIA

Na festiwalu stanie namiot, gdzie uczestnicy będą mogli bezpłatnie przebadać się pod kątem przeciwciał anty-HCV. W namiocie będą 4 kompleksowo wyposażone stanowiska obsługiwane przez wykwalifikowany personel medyczny. Badanie odbywać się będzie w sterylnych warunkach przy pomocy kasetowych testów diagnostycznych, które diagnozują krew pobraną z opuszka palca. Wynik dostępny jest po ok. 5 minutach. Przeszkolony personel udzieli również wszelkich informacji na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C i wirusa HCV, takich jak możliwe drogi zakażenia, możliwości terapeutyczne, profilaktyka, diagnostyka oraz tym pacjentom, u których wynik będzie dodatni wskaże, w których placówkach możliwa jest dalsza diagnostyka i leczenie. Wykonanie testu jak i przekazanie wyniku odbywać się będzie w sposób anonimowy.

Dlaczego HCV?
Zakażenie HCV powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu C (tzw. WZW typu C). Jest to przewlekła, zapalna choroba wątroby, która u części pacjentów po wielu latach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia tego narządu: marskości, niewydolności wątroby, wreszcie do raka wątrobowokomórkowego. Szacuje się, że w Polsce jest 165-200 tys. osób zakażonych HCV, jednak dotychczas tylko ok. 30 tys. z nich wie o swoim zakażeniu.

Wirus przenosi się przez krew. Do zakażenia może dojść, gdy do krwiobiegu zdrowej osoby dostanie się krew osoby zakażonej HCV. Na zakażenie HCV mogą być narażone osoby, które kiedykolwiek poddawały się zabiegom medycznym (np. operacjom), w czasie których otrzymywały krew lub produkty krwiopochodne (do 1992 roku nie badane w kierunku HCV) lub wykonywano u nich zabiegi medyczne lub niemedyczne z użyciem niesterylnego sprzętu, takie jak: zabiegi stomatologiczne czy kosmetyczne (manicure, tatuaż czy akupunktura), podczas których doszło do naruszenia ciągłości tkanek (uszkodzenia skóry). W grupie ryzyka znajdują się także osoby, które były hospitalizowane przynajmniej 3 razy w ciągu życia.

Należy pamiętać, iż podczas wieloletniego, często bezobjawowego przebiegu zapalenia wątroby, w organizmie chorego dokonują̨ się wyniszczające zmiany, a sam chory – nieświadomy swojej infekcji – może być́ źródłem nowych zakażeń.

Wychodząc naprzeciw potrzebie zwiększenia wykrywalności wirusa HCV w społeczeństwie, powstał Ogólnopolski Program Badań Przesiewowych „Test na HCV- Prosty krok do zdrowia”. Program realizowany pod patronatem Polskiej Grupy Ekspertów HCV, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób.


DKMS

W gronie organizacji, które pojawią się podczas TLFO 2018 będzie także Fundacja DKMS, która jest międzynarodowym ośrodkiem dawców szpiku. Misją Fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku. Fundacja DKMS działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada status Organizacji Pożytku Publicznego oraz Ośrodka Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. W ciągu 8 lat Fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1 300 000 potencjalnych Dawców. Celem statutowym Fundacji jest działalność w zakresie wspierania osób potrzebujących pomocy ze względu na ich stan fizyczny, psychiczny lub emocjonalny; promowania nauki oraz badań w dziedzinie przeszczepiania komórek macierzystych oraz promocji zdrowia publicznego. Akcję rejestracyjną fundacja będzie prowadziła także podczas TLFO.

Zapraszamy do odwiedzenia Strefy NGO na stadionie MOSiR 15-16 czerwca, w godzinach od 17.00 do 22.00! Na naszym stoisku będą ulotki, flagi, balony. Będziemy informować o idei dawstwa szpiku i komórek macierzystych oraz rejestrować potencjalnych dawców szpiku.


FUNDACJA CENTRUM PRAW KOBIET

Fundacja Centrum Praw Kobiet to organizacja, której misją jest działanie na rzecz równości praw kobiet i mężczyzn oraz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. CPK łączy pomoc indywidualnym kobietom, których prawa są naruszane, z działaniami edukacyjnymi i legislacyjnymi. Z pomocy Fundacji CPK od momentu powstania skorzystało już ponad 100 000 kobiet.

W ramach stoiska, Centrum Praw Kobiet przygotuje szereg aktywności, do których będą zapraszani uczestnicy festiwalu takich jak: Warsztat WenDo – metody przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i dziewcząt, porady psychologiczne, panel dyskusyjny połączony z konkursem z okazji 100 lecia praw kobiet, kobiece kino, zbieranie podpisów pod petycją w sprawie izolacji sprawcy od ofiary.


FUNDACJA KOALICJA SPRAWIEDLIWEGO HANDLU FAIRTRADE POLSKA

„Za każdym razem, gdy wydajesz pieniądze, oddajesz głos na świat, w jakim chcesz żyć" – napisała kiedyś Anna Lappe, autorka i ekspertka w dziedzinie produkcji i konsumpcji żywności.

Przyjdź do nas, aby dowiedzieć się, na czym polega Sprawiedliwy Handel i poznać sposoby na to, jak zmieniać świat na lepszy poprzez świadome wybory podczas zakupów. Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu" – Fairtrade Polska jest wyłącznym przedstawicielem Fairtrade International w Polsce. Fairtrade – największy system certyfikacji produktów Sprawiedliwego Handlu – obejmuje ponad 1,6 miliona drobnych rolników i pracowników w krajach Ameryki Łacińskiej, Karaibów, Afryki, Azji i Oceanii, produkujących między innymi kawę, herbatę, cukier trzcinowy, kakao, owoce tropikalne, kwiaty i bawełnę, a nawet piłki sportowe. Fairtrade oferuje stabilne ceny i premie wspierające zrównoważony rozwój lokalnych społeczności; zwalcza zjawiska pracy niewolniczej, przymusowej pracy dzieci i wszelkie formy dyskryminacji. Fairtrade wzmacnia pozycję rolników i pracowników najemnych z globalnego Południa – reprezentanci sieci producentów Fairtrade mają 50% głosów podczas Walnych Zgromadzeń organizacji.


FUNDACJA KUPUJ ODPOWIEDZIALNIE

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie jest ogólnopolską organizacją prowadzącą działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie. Naszym celem jest podniesienie świadomości oraz zdolności polskiego społeczeństwa do podejmowania odpowiedzialnych środowiskowo i społecznie wyborów konsumenckich, a także zwiększenie wpływu polskich konsumentów na politykę polskich firm i globalnych korporacji w celu poprawy ich standardów działania w zakresie ochrony środowiska i przestrzegania praw człowieka. Pokazujemy kto i w jakich warunkach wytwarza produkty, które na co dzień kupujemy. Zastanawiamy się, czy przy ich powstawaniu nie ucierpieli ludzie, zwierzęta i środowisko, a także wspólnie z Wami szukamy etycznych i ekologicznych alternatyw. Prowadzimy projekty informacyjne, edukacyjne, współpracujemy z nauczycielami, innymi NGO, docieramy do przedsiębiorców, rządu.


FUNDACJA POZYTYWNYCH ZMIAN

Działamy po to, aby nasze społeczeństwo było wolne od przemocy, oparte na równości kobiet i mężczyzn oraz świadome swoich praw. Równość, Różnorodność, Szacunek – to nasze najważniejsze wartości. Działamy zgodnie z naszym mottem "Krok za krokiem do świata bez przemocy - kontrolujemy /edukujemy / pomagamy".

Wspieramy kobiety, prowadzimy pomoc prawną dla osób doświadczających przemocy, uczymy dziewczynki i kobiety asertywności i samoobrony, tworzymy spektakle teatralne- profilaktyczne dla dzieci, antydyskryminacyjne dla dorosłych, a także w ramach naszych działań rzeczniczych - dla sędziów, organizujemy obozy rockowe dla dziewczynek i kobiet, monitorujemy instytucje publiczne pod kątem pomocy oferowanej i świadczonej osobom doświadczającym przemocy i prowadzimy wiele innych działań, o których bardzo chętnie opowiemy Ci na naszym stoisku. Zapraszamy na naszą stronę www.pozytywnezmiany.org

Podczas Festiwalu Tauron Life Festival Oświęcim 2018 na naszym stoisku będzie czekało na Was wiele atrakcji, a także merytorycznych porad. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest metoda WenDo i wziąć udział w szybkim warsztacie samoobrony, spróbować swoich sił w graniu na gitarze elektrycznej, wziąć udział w konkursie, odbić szablon na bawełnianej torbie, zapytać o miejsca pomocy dla osób doświadczających przemocy, porozmawiać o tym, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas imprez masowych i festiwali, otrzymać namiary na różne instytucje pomocowe, odbić własnoręcznie szablon na bawełnianej torbie, lub po prostu zobaczyć, co robimy i porozmawiać z nami - przyjdź na nasze stoisko. Zapraszamy!


FUNDACJA MIASTO PRACOWNIA

Organizacja, która za misję stawia sobie rozwijanie twórczego potencjału obywateli, organizacji i społeczności lokalnych. Tworzą ją architektka Dorota, animatorka społeczna Kasia, licealistka Ola oraz różowe flamingi, które są znakiem rozpoznawczym Fundacji. W stworzonej dla mieszkańców Pracowni, fundacja realizuje różnorodne działania twórcze oraz wspiera mieszkańców w wcielaniu w życie ich pomysłów na inicjatywy. Fundacja działa też w przestrzeni publicznej miasta: maluje murale, organizuje eventy, współorganizuje wydarzenia z lokalnymi instytucjami. Aktualnie realizowane projekty: Akcja - Reakcja, Element Żeński, Warsztat Miejski - zmień swoje otoczenie!, Oświęcimskie Labirynty, Miasto Pracownia na Niepodległość!

Podczas tegorocznej edycji TLFO Miasto Pracownia zaprasza do...własnoręcznego zaprojektowania i stworzenia pamiątkowej przypinki! W ruch pójdą nożyczki, pisaki i...specjalnie przygotowana do tego celu maszyna! Zapraszamy więc do wspólnego i twórczego działania!


DOLINA BAWOLE SERCE

Dolina Bawole Serce to niezwykłe miejsce w Bystrej Śląskiej (obok Bielska-Białej) - miejsce edukacji ekologicznej, twórczości, natury i samowystarczalności. Wyobraź sobie dolinę u stóp Beskidów, gdzie czekają na Ciebie szklarnie sferyczne (składające się z trójkątów o kulistym kształcie), pełne 100 różnych odmian pomidorów i innych warzyw. Czekają warsztaty rozwojowe, rękodzieła, arteterapeutyczne, relaksacyjne, stolarskie, ogrodnicze, hortiterapeutyczne (zbawienne obcowanie z przyrodą), ekologiczne i kreatywne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Czekają hamaki, łąka, świat gdzie możesz spokojnie odetchnąć, poczytać i zająć się sobą. Miejsce przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Miejsce, gdzie dzieci i dorośli uczą się szacunku do natury, samowystarczalności i różnych pomysłów na życie zero waste, czyli bez produkcji śmieci. TO WŁAŚNIE „DOLINA BAWOLE SERCE” !

Szukaj nas na FB: „Dolina Bawole Serce" i skontaktuj się z nami. Czekamy na Was na naszym stoisku podczas Festiwalu Tauron Life Festival Oświęcim. Wspólnie z Wami będziemy tworzyć pierwsze w Polsce graffiti ZERO WASTE, które powstanie przy użyciu takich materiałów jak bawełna, wosk, naturalne żywice i... odpowiednia temperatura. Przyjdź zobacz tą szaloną technologię. Będzie także czekała na Was "zerołejstowa" wystawa praktycznych rozwiązań jak w życiu codziennym ograniczyć śmieci do minimum oraz porady jak wymienić woreczki foliowe na super BEESWAX FOOD WRAPS. Będą konkursy pomidorowe (tak ! :) ) i odbijanie szablonów na bawełnianych, eko- torbach. Będzie twórczo i ekologicznie. Czekamy na Ciebie na naszym stoisku!


POLSKA AKCJA HUMANITARNA

Polska Akcja Humanitarna to organizacja zajmująca się niesieniem pomocy osobom poszkodowanym w wyniku konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych. Ważną częścią naszej pracy jest zapewnianie dostępu do wody pitnej. PAH działa w Sudanie Południowym, Syrii, Somalii, Iraku oraz na Ukrainie. Na naszym stoisku na festiwalu chcemy opowiedzieć Wam o pomocy humanitarnej i zwrócić uwagę, jak ważny dla godnego i zdrowego życia jest dostęp do wody. Na stoisku PAH na uczestników festiwalu będzie czekał szereg aktywności, interaktywnych gier edukacyjnych i zabaw. Dodatkowo o wyznaczonych godzinach zapraszamy Was na wielkoformatową grę planszową „Studnia w Sudanie Południowym” w której wcielicie się w rodzinę z Sudanu Południowego, której rytm codziennego życia wyznacza woda lub jej brak.

 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury