News

Ósma edycja TLFO wystartowała!

Spektakl teatralny z Piotrem Fronczewskim w roli głównej i rozwiązanie konkursu plastycznego w OCK oraz pokaz filmowy i koncert Petera J. Bircha w Planet Cinema złożyły się na program pierwszego dnia Tauron Life Festival Oświęcim.

Ósma edycja TLFO wystartowała!

Tematem przewodnim konkursu plastycznego na plakat TLFO 2017 było hasło: "Granica Łączy". Na zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych czekały nagrody pieniężne i bilety na festiwalowe koncerty. W kategorii dziecięco-młodzieżowej zwyciężyła Wiktoria Wójcik, zaś wśród profesjonalistów najlepiej wypadła Mariola Stachnik.

Wypełniona po brzegi sala Oświęcimskiego Centrum Kultury z zachwytem przyjęła danie główne dnia w postaci spektaklu "Edukacja Rity", który przyjechał na TLFO prosto z warszawskiej Sceny Spectrum. W rolach głównych - legendarny Piotr Fronczewski i świeżo upieczona absolwentka szkoły teatralnej, Katarzyna Ucherska. Fenomenalna gra aktorska i niepowtarzalna chemia, która wytworzyła się między zgranym duetem aktorów bardzo przypadła do gustu oświęcimskiej publiczności.

W tym samym czasie w Planet Cinema trwał już w najlepsze "Przystanek: Wolność". To zupełna nowość w programie festiwalu - organizowany wraz z oświęcimskim kinem projekt dał szansę na obejrzenie wolnościowego kina oraz wysłuchanie kameralnego koncertu. Najpierw publiczność podziwiała słynny film „Sugar Man” Malika Bendjelloula – zaskakującą historię życia Sixto Rodrigueza, piosenkarza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi, a o którym przez wiele lat prawie nikt nie słyszał. Po nagrodzonym Oskarem dokumencie przyszła pora na występ Petera J. Bircha. Ten bardzo pozytywnie usposobiony artysta pisze ładne piosenki dla wrażliwców, a następnie brawurowo wykonuje je solo - przy akompaniamencie gitary i, od czasu do czasu, harmonijki. Peter J. Birch nie jest, wbrew pierwszemu wrażeniu, Amerykaninem - to Piotr Jan Brzeziński, skromny chłopak z Wołowa na Dolnym Śląsku. Tak zapamięta go publiczność, która w skupieniu wysłuchała jego pięknego recitalu.

A to dopiero przedsmak tego, co czeka nas w piątek i sobotę na Tauron Life Festival Oświęcim. Koncerty festiwalowe to to, na co przez cały rok ostrzy sobie zęby każdy fan dobrej muzyki. Najpierw impreza w rytmie reggae, której wodzirejami będą m.in. Shaggy, Mesajah i Maleo Reggae Rockers, zaś drugiego dnia zderzenie światów popu i rocka, za które będą odpowiedzialni m.in. Scorpions, LP i Kasia Kowalska.