News

Blizny pamięci i Edukacja Rity

      

Spektakl o Janie Karskim preludium do LFO 2017

Blizny pamięci – rzecz o Janie Karskim” to tytuł spektaklu, który zostanie wystawiony w Oświęcimskim Centrum Kultury 21 czerwca, w ramach edukacyjnej części programu LFO.

Jan Karski to jeden z największych bohaterów polskiej historii XX w. Prawnik, dyplomata, historyk i wykładowca akademicki, wsławił się jako kurier Polskiego Państwa Podziemnego, który w czasie II wojny światowej przekazał przywódcom aliantów wiedzę o holokauście. Za swoją działalność został uhonorowany najwyższymi odznaczeniami państwowymi – polskim Orderem Orła Białego i amerykańskim Medalem Wolności, a także tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Podstawą do stworzenia spektaklu „Blizny pamięci – rzecz o Janie Karskim” był dramat „Blizny wolności” Jacka Rysia oraz słuchowisko radiowe „Plamy w pamięci Antoniego Wincha”. Scenarzystą, reżyserem i odtwórcą tytułowej roli jest Jerzy Zelnik. W młodego Karskiego wciela się Sebastian Ryś.

„Blizny pamięci” zostaną pokazane na scenie Oświęcimskiego Centrum Kultury w środę, 21 czerwca, o godz. 19:00. Wstęp jest darmowy, na podstawie zaproszeń dostępnych w kasie OCK od poniedziałku, 24.04.

Przeczytaj więcej na temat spektaklu.

„Edukacja Rity” na start 8. edycji LFO! Zabawny i wzruszający spektakl będzie można zobaczyć w Oświęcimskim Centrum Kultury w czwartek, 22 czerwca, o godz. 19:00. Bilety w sprzedaży już od poniedziałku!


Piotr Fronczewski wraca na LFO!

Po trzech latach od niezapomnianych „Słonecznych chłopców”, wystawionych na scenie OCK podczas LFO 2014, mamy przyjemność zaprosić na kolejną sztukę z udziałem Piotra Fronczewskiego. Tym razem jego aktorski kunszt będzie można podziwiać w sztuce „Edukacja Rity”.

To historia spotkania dwojga ludzi, których pozornie dzieli wszystko. Ona – młoda fryzjerka z niezamożnej rodziny marzy o wyrwaniu się do lepszego świata i dlatego zostaje studentką uniwersytetu otwartego. Tam trafia na Niego – nadużywającego alkoholu, doświadczonego profesora literatury. Ona to wulkan energii, entuzjazmu i młodzieńczej otwartości. On – niespełniony poeta, zamknięty w sobie, zgorzkniały i zrezygnowany. Wkrótce okaże się, że ta przypadkowa znajomość nieoczekiwanie zmieni ich oboje…

Spektakl bawi, wzrusza i skłania do refleksji, dzięki mądrym i zabawnym dialogom, w mistrzowskim wykonaniu aktorskiego duetu Katarzyna Ucherska & Piotr Fronczewski.

Bilety na spektakl można kupować od poniedziałku, 13.02, w kasie Oświęcimskiego Centrum Kultury, ul. Śniadeckiego 24.

Aby dowiedzieć się więcej na temat spektaklu, zajrzyj tutaj.