LIFE FESTIVAL OŚWIĘCIM / life / peace / music /
LIFE FESTIVAL OŚWIĘCIM
14-16.06 2018
Newsletter

Artyści na Life Festival Oświęcim

The Stranglers

The Stranglers to klasyka brytyjskiego rocka, a jednocześnie zespół, którego nie da się przypisać do jednego nurtu muzycznego. W jego skład wchodzą Jet Black (perkusja), Jean-Jacques Burnel (wokal i gitara basowa), Dave Greenfiled (klawisze) i Baz Warne (wokal i gitara). Zespół nagrał do tej pory siedemnaście albumów, podbijając serca fanów piosenkami takimi jak “Golden Brown”, “Always The Sun”, “Skin Deep” czy “Midnight Summer Dream”.

The Stranglers

Zespół powstał 11 września 1974 roku w Guildford. Na początku działalności występował pod nazwą The Guildford Stranglers w małych pubach w rodzinnych stronach. Pierwszym ważnym wydarzeniem w karierze grupy była rola supportu podczas trasy The Ramones i Patti Smith w 1976 roku. Choć The Stranglers zaliczano wtedy do nurtu punkowego, w ich muzyce można było odnaleźć elementy, które nie miały z tym gatunkiem wiele wspólnego, na przykład znienawidzony przez zatwardziałych punkowców syntezator. Znakiem rozpoznawczym grupy była wirująca, mocna mieszanka psychodelicznych klawiszy, warczący wokal, charakterystyczny bas i niemalże jazzowy dźwięk perkusji.

W latach 80. zespół coraz bardziej przebijał się do mainstreamu dzięki albumom takim jak “La Folie” (1981), “Feline” (1983) czy “Dreamtime” (1986). Eksperymenty i popowy charakter nowych utworów nie zagłuszyły jednak punkowego ducha, a teksty okraszone absurdalnym poczuciem humoru dodawały uroku twórczości “Dusicieli”. Mimo upływu czasu i odejścia w 1990 roku jednego z założycieli grupy, Hugha Cornwella, zespół do dziś pozostaje aktywny i nie zamierza szybko zejść ze sceny. Dziś jest postrzegany jako jeden z najbardziej fascynujących, wiarygodnych i wpływowych zespołów, który pojawił się na brytyjskiej scenie nowofalowej.

 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury