LIFE FESTIVAL OŚWIĘCIM / life / peace / music /
LIFE FESTIVAL OŚWIĘCIM
14-16.06 2018
Newsletter

Artyści na Life Festival Oświęcim

Punk Alive

Punk Alive

Kazik Staszewski - polski muzyk, wokalista, saksofonista, autor tekstów i aranżer. Związany z zespołami Kult, KNŻ, El Dupa i Zuch Kazik, występuje również solo. W 1991 roku wydał album „Spalam się”, zawierający m.in. kontrowersyjną piosenkę „Jeszcze Polska…”. Dyskusje sprowokował też kawałek z kolejnej płyty “Spalaj się”, z tekstem: “Wałęsa, oddaj moje 100 milionów”. Największym sukcesem solowym Kazika okazał się album “12 groszy” i piosenka o tym samym tytule z 1997 roku. Jest laureatem wielu nagród (m.in. Paszport Polityki oraz Fryderyk), które jednak rzadko odbiera.

Tomasz Budzyński - wokalista, ale także poeta i malarz. Mimo udanej kariery solowej (wydał 3 płyty), najbardziej znany jest jako wokalista zespołów Siekiera, Armia, 2Tm2,3 oraz Budzy i Trupia Czaszka. Gościnnie pojawiał się też na płytach grup Izrael, Acid Drinkers oraz Strachy na Lachy.

Eugeniusz “Siczka” Olejarczyk - gitarzysta i wokalista, pisze teksty i komponuje. Jest liderem założonej pod koniec lat 70. grupy KSU, będącej jednym z pierwszych zespołów punk rockowych w Polsce. Pierwsza oficjalna płyta formacji ukazała się w 1988 roku, a do jej najbardziej znanych kawałków należą “1944 w okopie” czy “Za mgłą”.

Darek Malejonek - kompozytor, wokalista, gitarzysta. Członek punk rockowego zespołu Moskwa, związany także z grupami Kultura, Izrael, Armia, 2Tm2,3 czy Houk. Założyciel i lider Maleo Reggae Rockers. Jego przygoda z muzyką rozpoczęła się w 1983 roku, kiedy to został wokalistą zespołu Kultura. Najbardziej aktywny był z zespołem Izrael, w którym zresztą działa do dziś (z przerwą między 1995 a 2006). Nagrali razem 6 płyt.

Dariusz “Kefir” Śmietanka - wokalista i gitarzysta punk rockowej grupy The Bill. Zespół powstał w 1986 roku, ale pierwszą płytę “The Biut” wydał dopiero w 1993 roku. Ostatni album “8siem” ukazał się w 2013 roku.

Ania Rusowicz - jedyna współczesna polska wokalistka wykonująca big-bit. W 2011 roku zachwyciła opolską publiczność podczas recitalu poświęconego pamięci swojej mamy, Ady Rusowicz. W tym samym roku ukazała się jej debiutancka płyta „Mój Big-Bit” , na której znajdowały się autorskie kompozycje i utwory z repertuaru Ady Rusowicz. Album osiągnął status złotej płyty. Podczas Gali Fryderyk 2012 otrzymała aż cztery statuetki - dla Wokalistki Roku, za Płytę Roku Pop, Produkcję Muzyczną Roku (wspólnie z Kubą Galińskim) oraz Debiut Roku. Później wydała jeszcze dwie płyty: “Genesis” i “RetroNarodzenie”. Na koncercie Punk Alive wystąpi jako gość specjalny.

Jerzy “Jeż” Zajkowski - współzałożyciel i basista zespołu Włochaty, związany z grupą od początku jej istnienia. W zespole Włochaty debiutowała Katarzyna Nosowska, wybitna wokalistka i autorka tekstów (Hey).

Maciej “Raga” Jarlem - wokalista zespołu Włochaty od 2013 roku.

Mirosław “Smalec” Malec - wokalista i gitarzysta basowy, założyciel punk rockowych zespołów Zielone Żabki, Ga-Ga i Radical News.

Prawda - zespół powstały w 1994 roku, kontynuuje działalność innej wrocławskiej grupy - Zwłoki. W skład zespołu wchodzą Sławomir „Melon” Świdurski, Piotr „Załęs” Załęski, Marcin „Larsu” Skruch, Michał „Majkel” Duda i Jakub „Okland” Ukleja. Wydali 7 albumów, z czego ostatni, “Chaos in Poland”, ukazał się w 2017 roku.

Sławomir “Melon” Świdurski - założyciel oraz wokalista i basista wrocławskiej grupy Prawda, która powstała w 1994 roku. W 1998 roku założył wytwórnię Lou & Rocked Boys, aby móc wydawać płyty Prawdy. Obecnie firma wydaje głównie albumy młodych, niszowych zespołów, ale współpracuje też z Bednarkiem czy grupą Enej.

Tomasz Budzyński - wokalista, ale także poeta i malarz. Mimo udanej kariery solowej (wydał 3 płyty), najbardziej znany jest jako wokalista zespołów Siekiera, Armia, 2Tm2,3 oraz Budzy i Trupia Czaszka. Gościnnie pojawiał się też na płytach grup Izrael, Acid Drinkers oraz Strachy na Lachy.

100nka - grupa grająca jazz i muzykę improwizowaną, w jej skład wchodzą: Przemysław Borowiecki, Adam Stodolski i Tomasz Leś. Od powstania w 2004 roku zespół nagrał cztery płyty, ma też na koncie wiele występów w Polsce i za granicą. Często współpracuje z przedstawicielami polskiej i amerykańskiej sceny jazzowej w tym m.in. z Tomaszem Stańko. Przemek Borowiecki współpracował z dziesiątkami polskich muzyków (perkusista grupy Kaliber 44 od 2012 r.) Był również odpowiedzialny za stronę muzyczną projektu nowOsiecka z udziałem kilkunastu polskich artystów (m.in. Brodka, Zalewski, Natalia Przybysz, L.U.C, Mela Koteluk, Czesław Śpiewa).

 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury