LIFE FESTIVAL OŚWIĘCIM / life / peace / music /
LIFE FESTIVAL OŚWIĘCIM
14-16.06 2018
Newsletter

Artyści na Life Festival Oświęcim

Punk Alive

Wyjątkowy projekt celebrujący 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Na jednej scenie pojawią się najważniejsi przedstawiciele polskiego rocka niezależnego, m.in. Kazik, Budzyński czy Malejonek. Razem z nimi zagrają zaproszeni goście.

Punk Alive

Kazik Staszewski - polski muzyk, wokalista, saksofonista, autor tekstów i aranżer. Związany z zespołami Kult, KNŻ, El Dupa i Zuch Kazik, występuje również solo. W 1991 roku wydał album „Spalam się”, zawierający m.in. kontrowersyjną piosenkę „Jeszcze Polska…”. Dyskusje sprowokował też kawałek z kolejnej płyty “Spalaj się”, z tekstem: “Wałęsa, oddaj moje 100 milionów”. Największym sukcesem solowym Kazika okazał się album “12 groszy” i piosenka o tym samym tytule z 1997 roku. Jest laureatem wielu nagród (m.in. Paszport Polityki oraz Fryderyk), które jednak rzadko odbiera.

Tomasz Budzyński - wokalista, ale także poeta i malarz. Mimo udanej kariery solowej (wydał 3 płyty), najbardziej znany jest jako wokalista zespołów Siekiera, Armia, 2Tm2,3 oraz Budzy i Trupia Czaszka. Gościnnie pojawiał się też na płytach grup Izrael, Acid Drinkers oraz Strachy na Lachy.

Eugeniusz “Siczka” Olejarczyk - gitarzysta i wokalista, pisze teksty i komponuje. Jest liderem założonej pod koniec lat 70. grupy KSU, będącej jednym z pierwszych zespołów punk rockowych w Polsce. Pierwsza oficjalna płyta formacji ukazała się w 1988 roku, a do jej najbardziej znanych kawałków należą “1944 w okopie” czy “Za mgłą”.

Darek Malejonek - kompozytor, wokalista, gitarzysta. Członek punk rockowego zespołu Moskwa, związany także z grupami Kultura, Izrael, Armia, 2Tm2,3 czy Houk. Założyciel i lider Maleo Reggae Rockers. Jego przygoda z muzyką rozpoczęła się w 1983 roku, kiedy to został wokalistą zespołu Kultura. Najbardziej aktywny był z zespołem Izrael, w którym zresztą działa do dziś (z przerwą między 1995 a 2006). Nagrali razem 6 płyt.

Dariusz “Kefir” Śmietanka - wokalista i gitarzysta punk rockowej grupy The Bill. Zespół powstał w 1986 roku, ale pierwszą płytę “The Biut” wydał dopiero w 1993 roku. Ostatni album “8siem” ukazał się w 2013 roku.

Ania Rusowicz - jedyna współczesna polska wokalistka wykonująca big-bit. W 2011 roku zachwyciła opolską publiczność podczas recitalu poświęconego pamięci swojej mamy, Ady Rusowicz. W tym samym roku ukazała się jej debiutancka płyta „Mój Big-Bit” , na której znajdowały się autorskie kompozycje i utwory z repertuaru Ady Rusowicz. Album osiągnął status złotej płyty. Podczas Gali Fryderyk 2012 otrzymała aż cztery statuetki - dla Wokalistki Roku, za Płytę Roku Pop, Produkcję Muzyczną Roku (wspólnie z Kubą Galińskim) oraz Debiut Roku. Później wydała jeszcze dwie płyty: “Genesis” i “RetroNarodzenie”. Na koncercie Punk Alive wystąpi jako gość specjalny.

Paweł "Guma" Gumola - wokalista, gitarzysta i autor tekstów zespołu Moskwa. Debiutancki album nagrał w 1987 roku, ale między innymi przez obowiązującą wówczas cenzurę płyta ukazała się dopiero dwa lata później. Założyciel zespołu 5000 lat, grający reagge. Wystąpił m.in. na festiwalach: „Reggae nad Wartą” i „FMR Jarocin '94”. W 2000 zaangażował się w projekt reggae'owo-dubowy Ocean, będący kontynuacją zespołu 5000 lat. W czerwcu 2001 roku "Guma" reaktywował Moskwę z którą występuje do dziś.

Jerzy “Jeż” Zajkowski - współzałożyciel i basista zespołu Włochaty, związany z grupą od początku jej istnienia. W zespole Włochaty debiutowała Katarzyna Nosowska, wybitna wokalistka i autorka tekstów (Hey).

Maciej “Raga” Jarlem - wokalista zespołu Włochaty od 2013 roku.

Mirosław “Smalec” Malec - wokalista i gitarzysta basowy, założyciel punk rockowych zespołów Zielone Żabki, Ga-Ga i Radical News.

Prawda - zespół powstały w 1994 roku, kontynuuje działalność innej wrocławskiej grupy - Zwłoki. W skład zespołu wchodzą Sławomir „Melon” Świdurski, Piotr „Załęs” Załęski, Marcin „Larsu” Skruch, Michał „Majkel” Duda i Jakub „Okland” Ukleja. Wydali 7 albumów, z czego ostatni, “Chaos in Poland”, ukazał się w 2017 roku.

Sławomir “Melon” Świdurski - założyciel oraz wokalista i basista wrocławskiej grupy Prawda, która powstała w 1994 roku. W 1998 roku założył wytwórnię Lou & Rocked Boys, aby móc wydawać płyty Prawdy. Obecnie firma wydaje głównie albumy młodych, niszowych zespołów, ale współpracuje też z Bednarkiem czy grupą Enej.

100nka - grupa grająca jazz i muzykę improwizowaną, w jej skład wchodzą: Przemysław Borowiecki, Adam Stodolski i Tomasz Leś. Od powstania w 2004 roku zespół nagrał cztery płyty, ma też na koncie wiele występów w Polsce i za granicą. Często współpracuje z przedstawicielami polskiej i amerykańskiej sceny jazzowej w tym m.in. z Tomaszem Stańko. Przemek Borowiecki współpracował z dziesiątkami polskich muzyków (perkusista grupy Kaliber 44 od 2012 r.) Był również odpowiedzialny za stronę muzyczną projektu nowOsiecka z udziałem kilkunastu polskich artystów (m.in. Brodka, Zalewski, Natalia Przybysz, L.U.C, Mela Koteluk, Czesław Śpiewa).

 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury